WordPress breadcrumb navigasyon

Merhabalar, uzun zamandır gördüğüm fakat ne işe yaradığını araştırmaya fırsat bulamadığım bir işlem breadcrumb. Kısaca breadcrumb’un ne olduğundan bahsedeyim. Aslında bir nevi site navigasyonu diyebiliriz. Hem site içindeki linklendirmeye de yararı büyük. Ayrıca google site indexlerinizde bu navigasyona uyarak google arama sonuçlarına yansıtıyor. Böyle sitenizi ziyarete gelen ziyaretçiler aradıklarını daha kolay bulabiliyor. Okudukları makalenin bulunduğu kategorideki diğer yazılara daha kolay ulaşma şansına sahip oluyorlar.

Şimdi bu breadcrumb navigasyonunu wordpress sitemizde nasıl kullanacağımızdan bahsedeyim. Bu işlemi yapmak için 2 yol mevcut;

Eklenti yardımıyla;

Kendi kodlarımızı yazarak.

Ben yine klasik düşünce fikrim olan “az eklenti, hızlı wordpress” mantığıyla size kod ile yapmayı anlatacağım. Ama eklenti ile de nasıl yapabileceğinizden kısaca bahsederim.

WordPress eklentisiz breadcrumb navigasyon ekleme

1-) Öncelikle sitemizde kullandığımız temanın “single.php” sayfasını açıyoruz.

2-) Sayfamızdaki <?php if (have_posts()) : while (have_posts()) : the_post(); ?> gibi bir kod olur, bu kodumuzun altına şu kodu yapıştırıyoruz;

<div class=”breadcrumb-gokselozardali“>&nbsp; &nbsp; &nbsp; Şuradasınız:
<a title=”Anasayfa” href=”https://gokselozardali.com”>Anasayfa</a> &gt; <?php the_category(‘,’) ?> &gt; <?php the_title(); ?></div>

Bu kodu ekleyip, sayfamızı kaydediyoruz. (NOT: https://gokselozardali.com kısmına kendi site adresinizi yazmayı unutmayın.)

3-) Şimdi de azıcık CSS ile düzenleme yapalım. Temamızın style.css dosyasını açıyoruz. ( Kullandığınız temaya göre farklı bir isimde olabilir. Örn: default.css, stil.css gibi.)

4-) Aşağıdaki kodu css dosyamızın en altına ekleyip, .css sayfamızı da kaydediyoruz;

.breadcrumb-gokselozardali {background-color:#f9f9f9;border:#e5e5e5 solid 2px;padding-bottom:5px;padding-top:5px;font-family:’Trebuchet MS’, ‘Helvetica Neue’, Arial, sans-serif;font-size:12px; line-height:1.8}

5-) Bu işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdiğinizde sitenizde girdiğiniz herhangi bir yazının en üst kısmında şu şekilde bir görüntü ile karşılaşacaksınız.

Canlı Önizleme: WordPress Breadcrumb navigasyon

breadcrumb

 

Eklenti ile wordpress breadcrumb navigasyonu yapmak için ( Breadcrumb NavXT )

1-) Yandaki linkten eklentiyi indirin. https://wordpress.org/extend/plugins/breadcrumb-navxt/

2-) İndirdiğiniz eklentiyi sitenizin wp-content/plugins/ klasörüne yükleyin.

3-) Eklentiyi sitenize yükledikten sonra wordpress admin panelinden Eklentiler kısmına gelin.

4-) WordPress NavXT eklentisi’ni aktif edin.

5-) Eklentiniz aktif olduğunda sitenizdeki yazıların üzerinde Breadcrumb Navigasyon’u aktif olacaktır.

 

Konuyla ilgili yaşadığınız sıkıntıları yorum olarak paylaşırsanız, elimden geldiğince yardımcı olurum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer içerikleri

1 yorum

  1. Sedat diyor

    Teşekkürler çok işime yaradı .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.