Renk Körlüğü Testleri

Bugün sizlere genelde az bilinen sonradan farkedilen renk görmeyle ilgili bir sağlık probleminden bahsetmek istiyorum. İlginç olan erkeklerin %8 gibi yüksek oranına renk körlüğü tespit ve teşhisi konmasıdır. Genelde renk görme konusundaki sorun iş, okul başvurularında sağlık yönetmelikleri tarafından istenen genel sağlık raporu kapsamında göz doktoru muayenesindeki kırma kusurları (miyop, hipermetrop, astigmat) ölçümleri, renk körlüğü test işlemi sonrasında ortaya çıkıyor. Tabiki doktorun kitapçıktan birer birer çevirerek okumamızı istediği renkli küçük yuvarlak şekillerden oluşan fakat şekillerin içinde sayıların olduğu testi doğru okuyamadığınızda doktorun ”renk körüsün” uyarısının neden olduğu soğuk duş etkisinden kurtulduğunuzda kafanızda oluşan soruların cevabını aramaya başlıyorsunuz. Renk körlüğü testleri arasında basit olması sebebiyle en yaygın kullanılan Ishihara 24 ve 36 adet plakadan oluşarak göz muayenesinde plakaların doğru okunup okunmadığı kontrol edilir. Renk görme muayenesinde testi hatalı okuyanlara renk körü veya diskromatopsi teşhisi konmasına rağmen aslında durum o kadar da basit değildir neden mi?

renk-korlugu-testleri

Normal şartlarda sağlıklı insan gözü 0 ile 780 nm arasında ışık enerjilerini renk olarak algılamaktadır. Beyaz, sarı, mavi, kırmızı, pembe, yeşil ve tüm renklerin doğru algılanması göze giren ışık miktarıyla ilgilidir karanlık ortamlarda renkleri algılamakta zorluk çeker ve renkleri göremeyiz. İnsanlar tarafından renklerin tanımlanması için ışık gereklidir. Renk körlüğü tabiri yerine; Renk görme eksikliği, renk görme anomalisi, renk görme zayıflığı demek
çok daha doğru olacaktır çünkü sadece belirli dalga boylarına ait renkleri; uçuk yeşil, uçuk mavi, açık yeşil, pembe ve açık kırmızı yani 450 nm ile 650 nm aralığında kalan tonların karıştırılmasının sonucunda insanları renk körlüğü yaftasıyla damgalamak acımasızlık değil mi? Bazı kurum yada kuruluşların yönetmeliklerini düzenlememeleri, renk körlüğü’nün ne olduğu konusundaki yanlış bilgi aktarımları, bilgisizlik yada adına cahillik veya ne derseniz deyin.

Birkaç örnek verecek olursak Türk Hava Yolları’nda uçuş teknisyenliğinde kurum doktorunun renk körlüğü testini okuyamadığı zaman kişinin işine başlangıç yada son verilmeden önce Anomaloskop testi sonucunda ”yeşil renk görme zayıflığı”, ”green weak bulunan teknisyen görevini yapmaya devam edebilir. Fakat uçuş teknisyenlerinin sahip olacağı farklı sertifikalar için bu sonucun yeterli olmadığını hatırlatmakta fayda var. Şu ince ayrımın altını çizme gereği hissediyorum; Trafik ışıklarındaki belirgin yeşil-kırmızı-sarı ayrımını yapamayan diskromatopsi hastaları yanında trafik ışıklarını hatasız gören ve sadece renk körlüğü testi sırasında bir kaç testi yanlış algılayanların olması ilgi çekici değil mi? Burada düğümü çözen renk görme eksikliği şiddetinin farklı olduğudur. Böyle iki farklı durumun ayrımı yapıldığı zaman renk görme problemleri şiddetleri oranında değerlendirilerek insanların iş, okul başvurularındaki mağduriyetleri giderilmiş olacaktır.

Renk körlüğü tespit ve teşhisinde kullanılan başlıca yöntemler Ishihara, Anomaloskop ve 100 Hue’dir. Ishihara testinde başarısız olan kişiler, emin olabilmek için ortalama iki göz için 8 dakika süren anomaloskop testine gönderilir, sonucun müspet menfi akıbetine göre tartışmalı konularda son sözü 100 Hue parlaklık testi belirlemektedir. Fakat her aşamada şansın biraz daha azaldığını söylemeliyim. Renk körlüğü testleri yapılırken bulunduğunu ortamda ışık seviyesi yeterli olmalı hatta çok aydınlıkta yapılmalıdır. Özellikle ışığın az bulunduğu ortamlarda renk testi yapılması hatalı sonuçlar doğurabilir. Örneğin hastanede muayene odasındaki ışık yetersiz ise test başarı oranınız direkt olarak olumsuz etkilenecektir.

İş, okul veya önemli başka bir şey için sağlık raporu alacak olanlar hastaneye gitmeden önce mutlak şekilde renk körlüğü testi önceden yapmalı konu hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer içerikleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.