Laravel Öğrenme Serüvenim

Merhaba değerli takipçilerim;

uzun süredir okuldaki vizeler, sunumlar, bir yandan halletmem gereken işlerim ile uğraşırken aynı zamanda da bir kaç günlük ansızın karar verilmiş bir tatile çıkıp Eskişehir’e gittim ve kafa dağıttım, dinlendim. Dün itibari ile okulda üyesi olduğum Robotik ve Otomasyon kulübünün yönetim kadrosuna aday olan arkadaşımın da rakibi çıkmaması, okuldaki sınavlarımın bitmesi ve teslim etmem gereken projelerin büyük çoğunu bitirmem ile üstümdeki çoğu yük kalktı ve bununla beraber daha rahat hareket edebileceğim bu süreçte arkadaşıma Yönetim kurulu başkanı olarak seçilirse kulübün işlerinin daha düzenli ve planlı ilerlemesi, kulüp içindeki üyelerin ve yönetimin arasındaki iletişim sorununun ortadan kalkması ve kulübün bilişim dünyasındaki gelişmeleri daha etkin şekilde kullanabilmesini sağlamak amacıyla yapmak üzere söz verdiğim Kulüp Otomasyon Programı ve bir web sunucusunda çalışacak olan site üzerine yoğunlaşacağım. Yapacağım siteyi de Laravel frameworkü kullanarak geliştirmeyi düşünüyorum. Böylece öğrendiklerimi hem uygulamaya dönüştürme hem de öğrenirken de bir proje üretmenin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Laravel öğrenip, karşılaştığım hataların çözümlerini ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini de burayı aktif olarak kullanıp sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. 

Aslında ben yıllardan beri PHP üzerine kendimi geliştirmeye çalışıyor, ve bana gereken scriptler ya da aldığım işlere uygun web scriptleri yazıyordum. Bu zamana dek herhangi bir framework kullanmayı ise aklımın ucuna bile getirmemiştim. İsmini sürekli duyduğum Frameworklerin; CodeIgniter, Yii, Zend, CakePHP, Laravel olsun hiç biri üzerine hiç bir çalışmam olmamıştı. Bir zamanlar CodeIgniter’de neymiş diye bakmıştım ama o sayılmaz. :) ) Böyle olunca da sürekli projeye baştan başlayıp gerekli tüm şeyleri kendim yazmam gerekiyordu. Çok ileri düzeyde bilgim olmayınca da sürekli bir şeylere ihtiyaç duyduğumdan yazmam gereken sayfayı oluşturmak fazlasıyla zaman kaybettiriyordu.

Çevremde bilişim sektöründe çalışan bir kaç abim ile kendimi nasıl geliştirebilirim sorularıma cevap olarak aldığım bir framework üzerine bilginin bulunmasının projelerimi kolaylaştıracağı ve bunun da zaman tasarrufu olarak fazlasıyla kazançlı çıkacağımı söylemeleri oldu. Bunun üzerine bende bu sözler framework konusunda bir ilgi uyandırdı. Şuanda Laravel neymiş ne değilmiş öğrenmek üzere araştırmalar yapıyorum ve öğrenme sürecinin biraz zor olacağı düşüncesindeyim. Hele Ubuntu/Linux üzerinde Composer ve Laravel kurulumunda bir türlü sorunsuz kurulum gerçekleştirememe bu kanıyı daha da güçlendiren bir etken. Şu anda bu işlemi Windows üzerinde hallettiğimden çalışmalarıma Windows üzerinde başlayacağım. 

Laravel’i öğrenmeye çabalarken karşılaşacağım sorun ve hataları burada sizlerle paylaşıp sorunlara karşı nasıl çözüm bulduğumu, aynı hata ile karşılaşacak olursanız burada yazdıklarımdan yararlanarak çözebilirsiniz. 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer içerikleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.