Edirne Kml Harddisk

0

Her ne kadar konu başlığımız ile nasıl başlık bu Edirne kml harddisk‘te ne? dediğinizi duyar gibiyim. Aslında işleyeceğimiz konu harddisk, fakat konu başlığı da yine ilginç bir “benim sitem senin siteni döver” ya da “en iyi benim” gibi eğlenceli bir laf dalaşıyla ortaya çıktı. Konuyu yeterince dağıtmadan harddisk kısmına geçelim diyecem ama sanırım daha konu başlığından yeterince dağınık bir konu oldu

Harddisk günümüzde kullandığımız bilgisayarların içerisinde bulunan elektromanyetik bir donanım parçası. Harddisk bilgisayar içerisinde bulunan verilerimizi (müzik, film, program, resim vb.) saklayan ve özellikle bilgisayarı iş için kullananlar için çok önemli bir parça. Bu konuya aşağıda daha ayrıntılı olarak ineceğim.

Harddisk aynı zamanda sabit disk ve kısaltma adıyla HDD ‘da bilinmektedir.

Sabit diskler günümüzde bir çok teknolojik cihazda kullanılır, bunlardan en yaygın alanı bilgisayarlardır.

Sabit diskler bilgisayarda bulunan programları kalıcı olarak barındırırlar. Örneğin bilgisayarlarımızdaki işletim sistemi, internette gezmek amacıyla kullandığımız tarayıcılar Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Internet Explorer harddisk içerisinde saklanırlar. Harddiskler günümüzde çok yüksek hızlara çıkmış olsalar da RAM ‘e göre daha yavaş çalışırlar. Bu yüzden programlar doğrudan sabit disk üzerinde değil, Ram’e alınarak çalıştırılırlar. Ram geçici bir depolama birimidir ve harddisk’e göre daha ufak boyutlarda veri saklama yeteneğine sahiptirler.

Harddiskler bilgisayar içerisinde sabit olarak bulunabileceği gibi günümüz teknolojisinde taşınabilir olanları da bulunmaktadır.

Harddisklerde en önemli konulardan 2’side hız ve kapasitedir.

Yüksek boyutlarda veri depolayan kullanıcılar 1Terabayt gibi büyük boyutlu harddiskleri tercih ederler.

Hız

Sabit disklerde hız kavramı büyük önem taşır. Bir sabit diskin hızında fiziksel dönüş hızı, erişim süresi, ve aktarma hızı olmak üzere üç özellik etkileşimli olarak rol oynar. Bu özellikler tek başlarına hız hakkında kesin bir fikir vermezler.

Harddisk hızı RPM adı verilen dönüş hızlarıyla belirlenir. 3.600, 4.200, 5.400, 7.200, 10.000, 15.000 gibi devir hızlarına sahip harddiskler olmasına karşın günümüzde daha çok 5.400 – 7.200 ve üstündeki hızlarda harddiskler tercih edilmektedir.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer içerikleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.