Hakkımda

Göksel Özardalı

Merhaba, 21 Aralık 1994 yılında Edirne’de doğdum. Bilgisayarla ilk olarak 5.sınıfın başlarında tanıştım. O zamandan beri bilgisayarla ilgileniyorum. Yıldız Teknik Üniversitesi‘nde 3.sınıf, İstanbul Üniversitesi 2.sınıf öğrencisiyim. İstanbul Üniversitesi’nde okuduğum bölüm İşletme ve ikinci üniversite imkanından yararlanarak devam ettiğim okul. Dersler için okula gitmek gerekmiyor, eğitim sanal ortamdan devam ediyor, sınavlara ise üniversitenin kampüslerinde giriyorum. Bir nevi açıköğretim de denebilir.

Bilgisayar neden bu kadar ilgimi çekiyor bu merak nerden geldi kısaca bahsedecek olursam aslında beni bilgisayar alanına yönlendiren şey ücretsiz blog sistemi blogcu.com oldu. Bu sistemi keşfettikten sonra burada kendime bir blog açtım ve yazılar yazıp paylaşmaya başladım. Bu işten gün geçtikte daha da keyif alıyordum, daha sonra bu ufak bloğumun yanına bir de forum kurdum ve bu forumun düzenlemeleri ile uğraştım. Bu sefer uğraşlarımın içine kod kısmına da girince basit şekilde HTML öğrenmeye başladım. Daha sonra  kendimi bu alanda geliştirmek için internetteki hazır sistemleri, basit php kodlarını kurcaladım, videolar izleyerek kendimi geliştirdim. Hala da her gün yenilenen teknolojiyle birlikte ben de kendimi geliştirmeye çalışıyorum..

Bilgisayar bilgilerime gelirsek, şuan ki bilgilerim ile veritabanı destekli web uygulamaları (PHP) yazabilirim. Java ile veritabanı destekli basit uygulamalar oluşturabilirim. Web scriptleri için ara yüz hazırlar ve bunları Flash ile görsel bakımdan geliştirebilirim. Aynı zamanda WordPress sistemlerini kendime göre düzenleyebilir, SEO açısından geliştirilmiş, hızlı wordpress temaları hazırlayabilirim. Adobe Fireworks (iyi derecede), Adobe Flash ve Adobe Photoshop programlarını kullanarak grafikler oluşturabilir, düzenleyebilir ve basit maskotlar çizebilirim. Microsoft Visual Studio ortamını kullanarak C# diliyle masaüstü programları programları yazabilir, otomasyon programları oluşturabilirim. Son zamanlarda PHP Frameworklerinden Yii Framework, CSS üzerine ise Skeleton kullanmaya çalışıyorum. Aynı zamanda Android ve Ruby dili üzerine de çalışmalarım mevcut. Şuan için Android üzerinde çalışabilecek WebView uygulamalar yapabiliyorum. Ruby ise sadece ilgi duyduğum bir dil olma yolunda devam ediyor. Yakın süreçte bu dil üzerine de çalışmayı planlıyorum.

Okulda geçen eğitim hayatı ve kendi başıma bir şeyler öğrenmeye çalışmanın dışında “gelecekte ne olmak, neci istiyorum ben?”  sorusunun cevabını bulduğumu düşünüyorum. Bu sebeple şimdiden çabalıyor, çalışmalar yürütüyorum. İnternet üzerinden bir çok değerli kişiyle tanıştım ve bir çok konuda teknik olarak destek sağladım. Şu anda Freelancer olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim. (Bir masamız boşta, okuldan çıktığında gel CTO’muz ol diyenlerden mesaj bekliyorum :p ) Aynı zamanda okulda üyesi olduğum Robotik ve Otomasyon Kulübü (YTÜROK) Bilişim Koordinatörü görevini de 2015 – 2016 yılı içerisinde ben sürdürdüm. Yıl içerisinde etkinlik sitelerini tasarlayıp , internet reklamcılığı işlerini ve kulübün ROK Otomasyon Sistemini ben hazırlayarak kulübe kattım.

Yukarıdaki satırları okuyunca sadece bilgisayarla uğraşan tek hobisi bilgisayar olan biri gibi gözüksem de aslında öyle değilim. Hobilerim arasında müzik dinlemek, satranç oynamak, film ve özellikle yabancı dizi seyretmek var. Bu saydıklarımdan özellikle satranç en eski hobim. Daha bacak kadarken (1.sınıf) öğrendiğim  ve o zamandan beri devam eden bir hobi bu. O ufacık yaşlarda turnuvalara katılıp yenilince ağlayarak annesinin yanına koşan ben, bu hobide kendimi geliştirip; il içerisinde bir çok başarı belgesi ve madalya kazandım. Şu zamanlar diğer hobilerin ve eğitim hayatının etkisiyle turnuvalardan uzak kalmış olsam bile hala bu hobimi internet üzerinden ve ya yakın arkadaşlarım ile oynayarak devam ettiriyorum.

Müzik ile aram iyidir. Her tarz müziği dinliyorum.

Kişisel yaşantıma gelirsek sessiz, sakin bir hayatım var. Ufak tefek şeyler için insanları kırmayı ya da anlaşmazlıklarda tartışmayı sevmem. Çok sosyal biri sayılmam ve pek arkadaşım yok. Çevre edinmeyi denedim ama bu beni daha çok bunaltıyor beceremiyorum. Belki de bu sebepten dolayı bilgisayar üzerine yoğunlaşmış olabilirim. Eğer bilgisayar üzerinde bir işiniz varsa ister istemez asosyal biri olmak zorunda kalıyorsunuz çünkü. Arkadaş konusunda da çok takıldığımı düşünmeyin yukarıdaki satırları okuyarak. Bir kaç düzgün dosta sahip olduğunuza inanıyorsanız daha fazlasına da emin olun ihtiyaç duymuyorsunuz. Beni görenlerde nasıl bir izlenim uyandırıyorum bilmem ama utangacımdır ve bu konu da baya sıkıntı yaşıyorum. Sevgilimin olmamasının en önemli sebebi de bu utangaçlık olabilir. Bir şeyler hissedip söyleyememek bazen çok zor.. Ama zamanla değişmesini umuyorum bu durumun. 25 Nisan 2014 tarihinden beri kız arkadaşım var, adı Yağmur.  :) 

Sıcak havalardan ve güneşten pek hoşlanmadığım için genellikle geceleri dışarı çıkarım. Kötü alışkanlıklarım var ile yok arasında diyebilirim. Ders çalışmayı çoğu öğrenci gibi sevEmiyorum ama üniversite hazırlığından dolayı malesef hala Matematik ve Fen ile kanka modunda takılıyoruz. (Seneye Türkiye birinciliği için hazırlanıyorum da.. Şaka şaka)

Kendimi ne överek ne yererek size olduğu gibi tanıtabilmek için aklıma gelenler şimdilik bu kadar; sonuna kadar okuyan, vakit ayıran herkese sonsuz teşekkürler.

Göksel ÖZARDALI